- Korsická Rally 2018
Novinky

Skvělé vítězství na Korsice

Korsica 6. - 8.4.2018

Pátek, 6. dubna 2018

V první rychlostní zkoušce korsické rally si posádky musely poradit s téměř 50 kilometry nekonečných zatáček a téměř žádných rovinek. Silné středeční deště, které na silnici přinesly spoustu hlíny, navíc způsobily na mnoha místech nepředvídatelné podmínky.

“První erzeta byla dobrá, ale občas také dost nepředvídatelná. Na silnici byla často tekoucí voda, která tam nebyla, když jsme si připravovali poznámky. Protože nemáme povolené průzkumné týmy, které by zkontrolovaly trať než se vydáme na rychlostní zkoušku, byla přilnavost v některých zatáčkách nepředvídatelná, takže jsem raději zvolil opatrný přístup”, přiznal Jan Kopecký, který však byl i přes opatrný styl jízdy nejrychlejší a po dvou ranních erzetách je na prvním místě.

Zatímco jejich soupeři měli často technické problémy nebo vyjeli z trati, oba jezdci týmu ŠKODA byli se svými vozy ŠKODA FABIA R5 a jejich spolehlivostí spokojeni. “V první erzetě jsem se přetočil v jedné vlásence. Na některých místech tam bylo hodně bahna a vody. Přilnavost se neustále měnila, takže jsem se rozhodl být opatrný”, řekl Ole Christian Veiby, který je na třetím místě v kategorii WRC2.

Po polední servisní zastávce se opakovaly první dvě rychlostní zkoušky dne. Jan Kopecký na voze ŠKODA FABIA R5 opět zajel nejrychlejší čas, zvýšil svůj náskok a po čtyřech pátečních erzetách byl se svým výsledkem velmi spokojený: “Dnes odpoledne to bylo mnohem lepší, silnice byly sušší a já mohl jet o mnoho ostřeji.” Jeho týmový kolega O.C. Veiby se znovu přetočil, ale přesto dokázal ubránit své třetí místo.

Šéf týmu ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek byl s prvním dnem na Rally Corsica spokojený: “Tato soutěž se svými zakroucenými asfaltkami představuje opravdovou zkoušku jezdce i stroje. Mám radost, že naše vylepšená ŠKODA FABIA R5 byla spolehlivá a rychlá, stejně jako naši jezdci. Jan opět předvedl svoji úžasnou rychlost na asfaltu a O.C. se s každým kilometrem tady na Korsice učí víc a víc”, řekl Hrabánek.

Sobota, 7. dubna 2018

V dopoledních erzetách O.C. Veiby našel své opravdové tempo. Vyhrál dvě z nich a ve třetí se umístil na druhém místě.

“Podařilo se mi najít opravdu dobrý rytmus a potom už jsem jen držel tempo”, usmíval se Veiby na konci první ranní erzety.

Jan Kopecký začal zvolna, třetím místem v RZ5, ale jeho rychlost se v průběhu dopoledne zlepšovala. V RZ6 skončil druhý a v poslední erzetě dopoledne, RZ7, už zvítězil, následován svým týmovým kolegou na druhém místě.

“Byl to pro nás velmi dobrý začátek, ale erzeta byla pořádně náročná. Možná jsem byl až moc opatrný, ale vždycky musíte dávat pozor na štěrk v zatáčkách ”, okomentoval Jan Kopecký po první RZ.

Neděle, 8. dubna 2018

V průběhu včerejšího večera dostal jezdec továrního týmu Citroën, Yoann Bonato, od organizátorů časovou kompenzaci za falešné GPS výstrahy, které ho donutily zastavit v osmé rychlostní zkoušce. To ho posunulo na druhé místo, před Fabia Andolfiho na soukromém voze ŠKODA FABIA R5 a továrního jezdce O. C. Veibyho.

Poté, co jeho ŠKODA FABIA R5 prošla v sobotu večer úspěšně servisem, začínal Ole Christian Veiby nedělní etapu na čtvrtém místě. Náskok italského jezdce Fabia Andolfiho v tu chvíli činil více než 55 sekund. Všechny oči ve WRC2 se nyní soustředily na mladého Nora a otázku: Dokáže se dostat zpět na třetí pozici a tím i na stupně vítězů? První ze dvou nedělních erzet byla nejdelší v celé rally – náročných 55,17 kilometrů mezi městečky Vero a Sarrola-Carcopino. Na její trase ležel také nejvyšší body rally ve výšce více než 885 metrů nad mořem. Od roku 1986 to je nejdelší rychlostní zkouška, která se na Tour de Corse jezdí. A Ole Christian Veiby ji zajel ve fantastickém čase. Porazil Andolfiho o působivých 47,7 sekundy a zkrátil tak jeho náskok na 7,9 sekundy.

Kopecký zvolil bezpečnou strategii: „Protože jsem měl velký náskok, mým cílem bylo hlavně přivézt auto do cíle a vyhnout se kamenům na trati. Máme obrovskou radost, naše ŠKODA FABIA R5 fungovala perfektně.“ Na poslední rychlostní zkoušce mistr České republiky, i když jel obezřetně, zajel devátý čas celkově.

Po čistém výkonu, kterým dominoval celé rally od startu až do cíle, získal Jan Kopecký své první vítězství na korsické rally a pojistil si první místo ve světovém poháru jezdců.

Konečné výsledky Tour de Corse tedy jsou:

1. Kopecký/Dresler (CZE/CZE), ŠKODA FABIA R5, 3:37:27.5 h

2. Bonato/Boulloud, (FRA/FRA), Citroën C3 R5, +1:51.2 sec.

3. Andolfi/Scattolin (ITA/ITA), ŠKODA FABIA R5, +3:08.5 min.

4. Veiby/ Skjaermon (NOR/NOR), ŠKODA FABIA R5, +3:10.3 min.

5. Pieniazek/Mazur (POL/POL), ŠKODA FABIA R5, +13:05.6 min.Aktuální pořadí mistrovství světa v kategorii WRC 2 (po 4. ze 13 kol)

1. Kopecký (CZ), ŠKODA, 50 bodů

2. Tidemand (S), ŠKODA, 43 bodů

3. Katsuta (JP), Ford, 29 bodů

4. Veiby (N), ŠKODA, 27 bodů

         

Newsletter
Vložte e-mail:
<div class="flash"></div>
<div class="flash"><img src="/dalen/usr/a/novinky/spectrum.jpg" width="546" height="164" border="0" alt="" /></div>