- Rally Sardinia 2018
Novinky

Kopecký vítězí na Sardinii v MS WRC 2

Sardínie 7 - 10. června 2018

Den 1 (čtvrtek, 7. června)

Ve čtvrtek večer se na Sardinii rozběhla akce první rychlostní zkouškou. Ač poměrně krátká – měří jen dva kilometry – je erzeta v Ittiri neobyčejně populární u diváků. Jezdí se v bývalé autokrosové aréně a je to opravdu působivá show. Tentokrát posádky týmu ŠKODA Motorsport předvedly opravdu skvělý výkon. Ole Christian Veiby skončil s časem 2:08,2 na prvním místě, těsně následován Janem Kopeckým s časem 2:08,9 na místě druhém. Zdá se, že tahle rallye začala pro značku ŠKODA opravdu skvěle!

Den 2 (pátek, 8. června)

Po deštivé noci se posádky probudily do stále ještě deštivého rána, které s sebou přineslo kluzký povrch trati a bahno v lesních úsecích. Ve druhé erzetě zvolila posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler opatrný přístup a propadli se na osmé místo ve své třídě. Jejich mladší týmoví kolegové Ole Chstian Veiby a Stig Rune Skjaermon se udrželi na třetí pozici, s odstupem jen sekundu za vedoucí posádkou.

V další rychlostní zkoušce úřadující mistr České Republiky Kopecký zabojoval a dosáhl druhé nejlepšího času, který ho posunul na páté místo, zatímco O. C. zajel nejrychlejší čas a vystoupal na druhou příčku. O další rychlostní zkoušku později se Veiby dostal do vedení, které si udržel až do poledního servisu v Algheru.

“Nemůžu dobře číst trať a nevím, kde přidat a kde naopak zvolnit. Na části rychlostních zkoušek navíc pršelo a v takových podmínkách je snadné ztratit kontrolu nad vozem”, přiznal Jan Kopecký a jeho týmový kolega O. C. Veiby dodal: “Úroveň přilnavosti se neustále měnila a bylo to opravdu těžké, ale podařilo se mi projet všechny erzety bez větších problémů.”

Odpoledne přinese opakování ranních rychlostních zkoušek. Sypký štěrk na povrchu už bude z větší části pryč, tratě budou suché, ale může se stát, že na některých místech budou po ranním průjezdu téměř stovky vozů vydrolené kameny.

Odpoledne

Odpolední rychlostní zkoušky byly opakováním těch z dnešního rána. Zmizel však sypký štěrk z povrchu a silné deště udělaly trať ještě bahnitější. V některých místech byly navíc průjezdem téměř stovky soutěžních vozů uvolněny kameny. V druhém průjezdu slavné erzety „Pula“ už Jan Kopecký znovu získal sebevědomí a i za nejnáročnějších podmínek zajel nejrychlejší čas. Jeho týmový kolega O.C. Veiby se však propadl z prvního místa na třetí poté, co poškodil pravé přední zavěšení. Aby mohl pokračovat, musel provést nouzové opravy, včetně odpojení pravé přední poloosy. To znamenalo, že od té chvíle měla jeho ŠKODA FABIA R5 poháněná jen tři kola. Veibymu se přesto podařilo dokončit páteční erzety a dojet zpět do servisní zóny v Algheru. V pořadí WRC 2 nyní drží osmou příčku.

Den 3 (sobota, 9. června)

Po deštivém čtvrtku a pátku se v sobotu ráno vrátilo na Sardinii slunce, právě včas pro nejdelší etapu Rally Italia Sardegna se sedmi rychlostními zkouškami a více než 146 kilometry. Vinou silných dešťů z předchozích dní však byly tratě některých rychlostních zkoušek stále bahnité a kluzké. Po RZ10 s délkou zhruba 15 kilometrů byly na řadě dvě klasické erzety, každá o délce zhruba 29 kilometrů – Monti di Ala a slavné Monte Lerno, nejdelší RZ s délkou 28,89 kilometrů.

Tovární posádky ŠKODA nastupovaly do sobotní etapy s různými cíli. Zatímco Jan Kopecký a Pavel Dresler se z druhého místa snažili tlačit na vedoucí Lefebvrův Citroën, jejich mladí týmoví kolegové Ole Christian Veiby a Stig Rune Skjaermon se snažili zotavit z pátečních problémů. A obě posádky vyšláply do sobotních erzet tou správnou nohou. Zatímco Kopecký byl druhý nejrychlejší a snížil odstup od vedoucího vozu na 12,2 sekundy, Veiby zajel první nejrychlejší čas sobotního dopoledne. V další erzetě poškodil Kopeckého největší soupeř v boji o vedení, Stéphane Lefebvre, podvozek svého Citroënu a český šampion se posunul do vedení. Mezitím O. C. Veiby zajel další nejrychlejší čas a posunul se výše ve výsledkové tabulce.

Po poledním servisu v Algheru je Jan Kopecký ve vedení s přesvědčivým náskokem, zatímco jeho týmový kolega O. C. Veiby se posunuje blíže a blíže k soupeřům před sebou. Se třemi nejrychlejšími časy v řadě za sobotní dopoledne se posunul na páté místo třídy WRC 2 a má stupně vítězů na dohled.

Odpolední program jen potvrdil, co dopoledne dávalo tušit – ŠKODA Fabia R5 je (při malé dávce štěstí) bezkonkurenčně rychlá, žádné jiné auto kategorie WRC2 dnes erzetu nevyhrálo. Jan Kopecký, aktuální vedoucí muž průběžného pořádí, vyhrál jednu erzetu, zatímco Ole Christian Veiby se svým parťákem Stigem Runem Skarmoenem opanoval zbývajících šest zkoušek (!).

Na prvním místě celkového pořadí se tak odpoledne nic nezměnilo, Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem stále s pohodlným náskokem Rally Italia Sardegna vedou, ale za nimi se odehrává stíhací jízda O. C. Veibyho za pódiovým umístěním. Po dopoledním programu mu patřilo 5. místo se ztrátou 3:54.1 na první místo Kopeckého, po odpoledním programu je Ole již na třetím místě se ztrátou jen přibližně 28 sekund za druhým Nicolasem Claminem na Hyundai. V nedělních posledních čtyřech erzetách se tedy máme na co těšit.

Piloti továrních Fábií R5 však nejsou jedinými, kdo upozorňuje na kvality svého vozu. Na prvních šesti místech celkového pořadí se vyskytují 4 ŠKODY doplněné dvěmi Hyundaii (na 2. a 4. místě). Celkově pátá je aktuálně italská posádka Fabio Andolfi/Simone Scattolin a šesté místo patří polskému týmu Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur.

Den 4 (Neděle, 10. června)

Zatímco Jan Kopecký a Pavel Dresler ve vedoucím voze FABIA R5 se soustředlili na to, aby bezpečně dovezli auto i vítězství do cíle a, jak to okomentoval sám Kopecký, “objížděli snad každý kámen na trati” – Ole Christian Veiby se spolujezdcem Stigem Rune Skjaermonem zvolili maximální tempo, aby dokázali dohnat ztrátu způsobenou pátečními potížemi.

Den začínali na třetím místě a měli čtyř rychlostní zkoušky o celkové délce 42 kilometrů na to, aby stáhli ztrátu 28,2 sekundy na druhé místo ve třídě WRC 2. Už od začátku vystartovali ostře a porazili Nicolase Ciamina na voze Hyundai i20 R5 o ohromujících 12 sekund, čímž snížili ztrátu na 16,2 sekundy. Na 6,96 kilometru dlouhé RZ18 byli opět o 11,6 sekundy rychlejší než posádka soupeře a snížili tak rozdíl na 4,6 sekundy. O jednu erzetu později se Veibymu konečně podařilo získat druhé místo, které si udržel až do cíle v Algheru. Tímto skvělým výsledkem se také posunul na třetí místo v průběžném pořadí WRC 2.

Šéf ŠKODA Motorsport, Michal Hrabáken, to okomentoval: “Jan i O.C. předvedli fantastický výkon, který mě naplňuje štěstím a radostí! Zatím jsme v sezóně 2018 vyhráli šest ze sedmi podniků WRC 2 a jsme na dobré cestě k obhajobě našich titulů. Pokud jde o pohár jezdců, Pontus a Jan budou do konce sezóny startovat ve stejném počtu rallye a mají tak vyrovnanou šanci v boji o titul – nechť vyhraje ten nejlepší!”

         

Newsletter
Vložte e-mail:
<div class="flash"></div>
<div class="flash"><img src="/dalen/usr/a/novinky/spectrum.jpg" width="546" height="164" border="0" alt="" /></div>