Jan Kopecký vstoupil do sezóny 2021 úspěšně

Kowax Valašská Rally Valmez

První letošní start v rámci Agrotec Škoda Rally Teamu mají na kontě Jan Kopecký se spolujezdcem Janem Hlouškem. Kowax Valašská Rally Valmez byla úvodní soutěží letošního Sonax Mistrovství ČR v rally a konala se za přísných hygienických podmínek a bez účasti diváků.

Valašská Rally patří mezi oblíbené soutěže Jana Kopeckého, ostatně dokázal na ní již pětkrát vyhrát. „Mám ji rád, na druhou stranu je to velmi těžká soutěž, protože po zimě je na silnicích ještě spousta posypu. Při seznamovacích jízdách byl dokonce na Bystřičce ještě sníh kolem trati. Pořadatelé letos znovu připravili náročnou soutěž a klobouk dolů, že se jim v této složité době povedlo soutěž vůbec uspořádat,“ ocenil ještě před startem Jan Kopecký.

S Honzou Hlouškem, který ještě nebyl v úplně ideální kondici po prodělaném covidu, vstoupili do soutěže podle očekávání a začali se přetahovat o vteřinky s Nikolayem Gryazinem, který přijel na Valašku najíždět asfaltové kilometry před dalším startem v MS. „Věděli jsme, že Nikolay pojede naplno, on to ostatně ani jinak neumí,“ zůstával v klidu Jan Kopecký. Gryazin navíc najel ani o body do českého šampionátu. Už po RZ1 odstoupil Václav Pech, se kterým Honza loni sváděl krásné souboje o vítězství a který by měl být i největším soupeřem v sezóně letošní.

Pro posádku dobře rozjetou soutěž ale poznamenala čtvrtá rychlostní zkouška, přesněji řečeno situace ještě před jejím startem. „Na přejezdu jsme přehazovali přední a zadní pneumatiky, úplně běžná věc. Jenže já jsem levé zadní kolo zapomněl utáhnout a to nám krátce po rozjezdu upadlo. Auto spadlo na brzdový kotouč, kolo skončilo někde v roští. Všechny štefty byly poškozené. Měli jsme co dělat, abychom náhradní kolo vůbec nějak upevnili. Těsně jsme nestihli časovku a dostali penalizaci deseti vteřin. Za tuhle školáckou chybu bych si nejraději nafackoval,“ sypal si popel na hlavu Honza Kopecký.

Kuriózní situace měla dopad i na výsledek v RZ4. „Nebyl jsem pořádně soustředěný, podvědomě jsem si stále hlídal, zda nám nouzově upevněné kolo neuletí znovu. Udělal jsem tak jezdeckou chybu na trati a o skálu poškodil ráfek. Musel jsem zvolnit a rychlostní zkoušku dojet už v klidu. Nakonec jsem ale musel být rád, že po tom všem jsme měli kus štěstí a sobotní etapu dokončili.“ Zmíněné problémy s penalizací způsobily, že posádka mohla zapomenout na boj o celkové prvenství. Naopak se propadla až na třetí místo za Filipa Mareše, na kterého po sobotě ztrácela 7,4 vteřiny.

Do nedělní etapy tak vstupovala posádka Agrotec Škoda Rally Teamu s jediným úkolem – dostat se před Filipa Mareše a získat tak maximum bodů v rámci domácího šampionátu. V dopolední sekci se podařilo stáhnout 5,5 vteřiny, necelé 2 ale ještě zbývaly. Poslední tři rychlostní zkoušky tak měly rozhodnout, kdo z nich bude slavit vítězství v domácím šampionátu. Nakonec se to podařilo a Honza Kopecký s Honzou Hlouškem byli v cíli o 3,7 vteřiny rychlejší než Filip Mareš s Radovanem Buchou.

Není proto divu, že v cíli převládla spokojenost. „Byl to s Filipem Marešem skvělý souboj a děkuji mu za něj,“ sklonil Honza Kopecký poklonu svému soupeři. „Gryazin jel skvěle. Po té hloupé chybě před RZ4 jsme ho přestali sledovat a soustředili se na boj s Filipem. Výsledek bereme, je to výborný start do sezóny. Chtěl bych poděkovat Honzovi Hlouškovi za přesnou navigaci, mechanikům i celému týmu Motorsport Kopecký za skvělou práci. A v neposlední řadě i našim fanouškům, kteří nás tentokrát mohli podporovat pouze online. Vaši podporu jsme ale cítili a díky za ní!“

Speciální poděkování patří všem partnerům týmu - EVROmat a.s., AGROTEC a.s., MOL Česká Republika, Škoda Auto, Franco Real Estate, Ekorent, Artifex a Uniprint.

Druhým startem Agrotec Škoda Rally Teamu by měla být Rallye Šumava o druhém květnovém víkendu. Všichni v týmu věří, že se soutěž uskuteční a že se tam již potkáme i s našimi fanoušky.

Kowax Valašské Rally Valmez 2021