Posádka ŠKODA Kopecký/Dresler vyhrála Barum Czech Rally Zlín, je to její 10. vítězství v sezóně 2018

Barum Czech Rally Zlín

• Mistři České republiky Jan Kopecký a Pavel Dresler si s vozem ŠKODA FABIA R5 dojeli pro své letošní šesté vítězství v mistrovství republiky
  • Ani tři defekty nezastavily Kopeckého v zisku jeho osmého vítězství na Barum Czech Rally Zlín
  • Fabian Kreim, jedoucí za tým ŠKODA Deutschland, si druhým místem mezi jezdci do 28 let udržel vedení v kategorii U28 mistrovsví Evropy

Zlín, 26. srpna 2018 – Vítězství na Barum Czech Rally Zlín je pro Jana Kopeckého a jeho spolujezdce Pavla Dreslera, kteří jedou s vozem ŠKODA FABIA R5, v letošní sezóně již desátým triumfem. Kromě šesti vítězství v mistrovství České republiky si Kopecký připsal také čtyři prvenství v kategorii WRC 2 mistrovství světa, kde je aktuálně v průběžném pořadí na prvním místě. Posádka jedoucí s vozem ŠKODA FABIA R5 nebyla během posledních 22 soutěží zapsaných do mistrovství České republiky poražena, to znamená, že vyhrála každou rally, do níž s tímto vozem nastoupila od jeho homologace v dubnu 2015 na Rally Šumava Klatovy. A protože v roce 2014 tato dvojice s vozem ŠKODA FABIA S2000 vyhrála Rally Bohemia, znamená to nepřerušených 23 vítězství v řadě! Jan Kopecký navíc již osmkrát vyhrál na Barum Czech Rally Zlín.

Cesta za letošním vítězstvím na Barum Czech Rally Zlín nebyla pro Jana Kopeckého a jeho spolujezdce Pavla Dreslera snadná, a to nejen kvůli neustále se měnícímu počasí. Barum Czech Rally Zlín je součástí nejen mistrovství České republiky, ale je také šestým podnikem mistrovství Evropy (ERC). To znamená, že nejlepší posádky z celé Evropy doplní české soutěžící.

Během noční páteční etapy v ulicích Zlína začalo pršet. Zatímco někteří jezdci se trápili, měli defekty nebo jiné potíže, mistři České republiky Jan Kopecký a Pavel Dresler zajeli se svým vozem ŠKODA FABIA R5 první nejrychlejší čas a okamžitě se ujali vedení.

Během noci pršelo, a tak byl povrch sobotních rychlostních zkoušek mokrý a zrádný. Kopecký však byl od rána výborně rozjetý a pokračoval tak, jak začal: zajel další nejrychlejší čas. Na následující rychlostní zkoušce jej ale postihl defekt levého předního kola, ztratil přibližně půl minuty a z prvního místa se propadl na čtvrté. Minulý týden jej stejná smůla potkala na Německé rallye, kde ale aktuálně vedoucího muže kategorie WRC 2 nepřipravila o vítězství. Nyní se pustil do boje stejně odhodlaným způsobem. Na páté rychlostní zkoušce s osychajícím povrchem zvolil vhodné pneumatiky a po zajetí fantastického nejrychlejšího času se posunul na druhé místo. Před poledním servisem v Otrokovicích byl Kopecký jen 7,4 sekundy za vedoucím Alexeyem Lukyanukem s vozem Ford.

Odpolední část soutěže znamenala opakování čtyř dopoledních měřených úseků. Opět bylo nepředvídatelné počasí s deštěm a osychajícím povrchem nejdelší rychlostní zkoušky před koncem dne a servisem. Během šesté rychlostní zkoušky ale Kopeckého stíhací jízdu opět zpomalily defekty. Tentokrát byly poškozené obě pneumatiky na levé straně jeho vozu ŠKODA FABIA R5. Kopecký popsal své potíže takto: „V cestě se nám objevil velký kámen, se kterým jsme nepočítali. Možná jej na trať vyhodilo některé z aut.“ Časová ztráta byla tentokrát přibližně 15 sekund, což znamenalo posun z druhého na třetí místo. Po dojezdu Kopecký dále komentoval: „Na letošní Barum Czech Rally Zlín není štěstí na naší straně. Bez rezervního kola nemůžu jet naplno.“ I tak ale Kopecký na zbývajících dvou sobotních rychlostních zkouškách zajel nejrychlejší časy. Opět se vrátil na druhé místo za Lukyanuka, na nějž ztrácel 16,8 sekundy.

V neděli vytrvale pršelo. „I přes defekty a potíže jsme stále v boji o vítězství. Samozřejmě že se nevzdáváme. Mám od fanoušků velkou podporu, takže je fantastické zde závodit,“ řekl Kopecký před startem do posledního dne soutěže. Zásluhou bezchybné jízdy s rozumnou dávkou rizika a chytrou volbou pneumatik se nakonec Kopecký před deseti tisíci nadšenými českými diváky dostal před Lukyanuka a dojel si pro zasloužené vítězství.

Ve Zlíně, kde končila rallye, nakonec bylo v první desítce hned sedm posádek jedoucích s vozy ŠKODA, nechyběl mezi nimi ani Fabian Kreim startující v týmu ŠKODA Auto Deutschland. Teprve 25letý německý jezdec skončil na šesté pozici, důležitější ale je, že se svým vozem ŠKODA FABIA R5 dojel v kategorii U28 mistrovství Evropy na druhém místě za Nikolayem Gryazinem. Po čtyřech vítězstvích ze šesti kol Kreim kategorii U28 v rámci mistrovství Evropy vede.